Ivana Maršan Jukić mag.nutr.
Licencirani nutricionist od strane Monash sveučilišta iz Australije, prvog znanstvenog tima koji se uhvatio u koštac sa ovim velikim problemom.
Ivana Maršan Jukić
27.09.2022.
IBS je jedno od najčešćih stanja koje viđaju gastroenterolozi i liječnici primarne zdravstvene zaštite. Procjenjuje se da pogađa 7-15% svjetske populacije. Karakteriziraju ga bol u abdomenu, nadutost, grčevi i promijenjene navike crijeva te ima dubok učinak na kvalitetu života.
Sindrom iritabilnog crijeva (IBS) je kronični funkcionalni gastrointestinalni poremećaj koji karakteriziraju bol u abdomenu, nadutost, grčevi i promijenjene navike crijeva (epizode proljeva i konstipacije).
IBS je jedno od najčešćih stanja koje viđaju gastroenterolozi i liječnici primarne zdravstvene zaštite, a povezano je s visokim medicinskim troškovima. Kronična i epizodična priroda stanja ima dubok učinak na kvalitetu života i dnevne aktivnosti.
Podaci o učestalosti IBS-a variraju među državama, a procjenjuje se da pogađa 7-15% svjetske populacije, iako su zabilježene stope veće od 20%.
Učestalost je 1,5 puta veća u žena a pogađa ljude svih dobnih skupina, i odrasle i djecu.
IBS se pojavljuje u svim dobnim skupinama, uključujući djecu i osobe starije dobi. Međutim, 50% bolesnika kojima je dijagnosticiran IBS navodi pojavu prvih simptoma prije navršenih 35 godina, a prevalencija u osoba starijih od 50 godina je 25% niža u usporedbi s mlađima.
Oko 30% oboljelih redovito traži liječničku pomoć, a procjenjuje se da je u SAD-u 12% (na žalost podataka za RH nemamo) posjeta primarnoj zaštiti i između 30-50% posjeta gastroenterološkoj ambulanti vezano za IBS. Procjenjuje se da je izravni godišnji trošak dijagnosticiranja i liječenja IBS-a u Sjedinjenim Državama između 1,7 i 10 milijardi dolara, a neizravni troškovi u terminima izostanaka, izgubljenih radnih dana, invaliditeta će udvostručiti tu brojku.
Prema tri provedene epidemiološke studije, iako malo zastarjelih podataka (2002, 2008, 2011), pojavnost IBS-a u kontinentalnoj Hrvatskoj (Zagreb 28%, Bjelovarsko-bilogorska županija 26.52%, Osječko-baranjska županija 29.16%) viša je nego u drugim dijelovima svijeta.
Iako je IBS relativno često stanje, često se ne dijagnosticira. Nedovoljna dijagnoza IBS-a ponekad se opisuje kao 'efekt ledenog brijega', pri čemu ima više nedijagnosticiranih nego dijagnosticiranih slučajeva IBS-a.
Kvaliteta života oboljelih od IBS-a znatno je niža od kvalitete života zdrave populacije. Oboljeli mogu izbjegavati društvene događaje, kupovinu, objedovanje i duga putovanja. Spavanje, prehrana i odnosi s obitelji, prijateljima i seksualnim partnerima postaju problem. Radna sposobnost je umanjena i postotak izostanaka s posla je veća.
Osim mjerljivih fizičkih poremećaja veliki problem predstavljaju i psihijatrijski poremećaji.
Pacijenti se obično žale na brojne tjelesne simptome te često idu od jednog doktora do drugog. Kod oboljelih, osim gastrointestinalnih, javljaju se i fibromialgija (bol u mišićima, ligamentima i tetivama) (49% bolesnika s fibromialgijom ima IBS), sindrom kroničnog umora (51%), kronična zdjelična bol (50%), i poremećaji temporomandibularnog zgloba (vilični zglob zadužen za žvakanje) (64%).
Cijela priča kreće od davnih dana, U 19. stoljeću William Osler je opisao u mladih osoba s psihičkim smetnjama bolest tzv. mukozni kolitis karakteriziran pojavom sluzavih stolica. Oslerova teorija povezanosti psihičke sa somatskom komponentom prevladavala je gotovo jedno stoljeće, a od 1970-ih smatra se da je glavni uzrok muskularna komponenta te se bolest naziva spastički kolitis. Koncept sindroma iritabilnog crijeva prvi je uveo Brown 1950. godine u časopisu Rocky Mountain Medical Journal.
Danas zlatni standard u dijagnostici IBS-a čine Rimski kriteriji, prvi puta obrazloženi na Svjetskom kongresu gastroenterologa 1988. godine u Rimu
Zbog manjka objektivnih testova, dijagnoza IBS-a ostaje temeljena na simptomima.
Do sada su iskušani brojni načini liječenja koji uključuju dodatke prehrani s vlaknima, probiotike, antidepresive, psihoterapiju, promjene u prehrani, akupunkturu i laksative.
Približno 60 % osoba koje pate od IBS-a vjeruju da određena hrana pogoršava njihove simptome, a istraživanja pokazuju da nesnošljivost i alergije na hranu mogu biti „okidač" za simptome IBS-a.
Za sad ne postoji jedan lijek koji bi bio pogodan za sve bolesnike ali su dostupne razne nefarmakološke i farmakološke metode liječenja.
Unazad nekoliko godina u dijetoterapiji liječenja IBS-a preporučuje se tzv. FODMAP prehrana koju odlikuje nizak sadržaj fermentabilnih oligo-, di- i monosaharida i poliola.
Važna i jedina znanstveno dokazana strategija u liječenju funkcionalnih gastrointestinalnih simptoma je izbjegavanje hrane sa visokim udjelom navedenih kratkolančanih ugljikohidrata.
Dijeta s niskim sadržajem FODMAP-a („low FODMAP“ dijete) sve se više predlaže za liječenje IBS-a.
Brojne studije utvrdile su pozitivne učinke low FODMAP dijete kod određenih bolesnika s funkcionalnim poremećajem crijeva. Na taj način se znatno smanjila i primjena lijekova te posljedično troškovi vezani uz to.
Nikad nije prekasno da postanete ono što ste u stanju postati. - George ELLIOT
Literatura: